"Służyć Państwu i wspólnocie lokalnej, chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo Ludzi, przestrzegać porządku prawnego, dyscypliny służbowej, dbać o etykę i dobre imię służby."

Telefon alarmowy 986

Aktualnie znajdujesz się na:

Strażnicy Miejscy z Łomianek w służbie dzikiej przyrodzie.

Kilka dni temu do Straży Miejskiej w Łomiankach wpłynęło zgłoszenie, dotyczące rannego łabędzia niemego, który miał przebywać w okolicy Jeziora Dziekanowskiego.  Mundurowi podjęli obserwację akwenu i jego terenu. Podczas jednej z kontroli ujawniono pasujące do rysopisu zwierzę. Ptak miał prawdopodobnie uszkodzony skok, co uniemożliwiało mu wychodzenie na brzeg. W wodzie radził sobie przyzwoicie, niestety po wyjściu na ląd ujawniła się poważna dysfunkcja kończyny. Zwierzę wymagało pilnego udzielenia pomocy. Jednak jak to bywa z dzikimi zwierzętami - nie zawsze rozumieją intencje strażników.

Po około 30 minutowej obserwacji i zdobywaniu zaufania, szczęśliwie udało się odłowić dumnego ptaka. Jest to kolejny uraz tego pięknego zwierzęcia, spowodowany najpewniej nieodpowiedzialną działalnością człowieka. Wspólnym mianownikiem urazów kończyn są pozostałości po wędkowaniu – najczęściej zaplątanie żyłki wokół kończyny. W podobnej sytuacji strażnicy pomogli innemu łabędziowi 3 września:

https://strazmiejska.lomianki.pl/sm/aktualnosci/9835,Nie-bylo-latwo-ale-sie-udalo.html

Apelujemy, aby podczas wizyt nad akwenami nie pozostawiać rzeczy i przedmiotów, które jak się okazuje, mogą stać się śmiertelnym zagrożeniem dla dzikich zwierząt. Bez pomocy mundurowych, zwierzę w dłuższej perspektywie nie mogłoby funkcjonować samodzielnie.

Przypominamy! Łabędzie nieme są objęte ścisłą ochroną gatunkową.

           

KB
fot.:sm
14.11.2020

 

Opcje strony

do góry