"Służyć Państwu i wspólnocie lokalnej, chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo Ludzi, przestrzegać porządku prawnego, dyscypliny służbowej, dbać o etykę i dobre imię służby."

Telefon alarmowy 986

Aktualnie znajdujesz się na:

Ognisko na podwórku - czy mogę rozpalić ognisko we własnym ogrodzie?

Cieplejsze dni i dłuższe wieczory zachęcają do przeróżnych aktywności na świeżym powietrzu. Spotkania towarzyskie przy ognisku są całkiem przyjemne, jednak w niektórych sytuacjach mogą zakończyć się interwencją straży miejskiej lub Policji – także na własnej posesji. Kiedy rozpalając ognisko wejdziesz w konflikt z prawem?
 
Przede wszystkim należy pamiętać o regulacjach, które normują kwestię rozniecania ogniska. Najważniejszą z nich jest art. 31 ust. 7 Ustawy o odpadach który, stanowi, że dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, chyba że są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.
W naszym indywidualnym przypadku Gmina Łomianki odbiera pozostałości roślinne, więc ich spalanie jest w świetle cytowanej podstawy zakazane. Jeśli jednak mamy wysezonowane drewno o wilgotności poniżej 20 %, przy zachowaniu zasad ostrożności, możemy urządzić rekreacyjne spotkanie połączone z pieczeniem kiełbasek na ognisku. O jakich zasadach ostrożności mowa? Reguły te zostały opisane w art. 82 Kodeksu Wykroczeń oraz w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
 
Poniżej treść wytycznych z zaznaczeniem najważniejszych kwestii:
 
* art. 82 KW
 
§ 1. Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na:
1) niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych, (...)
§ 3. Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
§ 4. Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
§ 5. Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
§ 6. Kto zostawia małoletniego do lat 7 w okolicznościach, w których istnieje prawdopodobieństwo wzniecenia przez niego pożaru, podlega karze grzywny albo karze.
 
* Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów:
 
§ 4 Czynności zabronione i obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej (wyciąg)
1.
W obiektach oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione wykonywanie następujących czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji:
 
4)
rozgrzewanie za pomocą otwartego ognia smoły i innych materiałów w odległości mniejszej niż 5 m od obiektu, przyległego do niego składowiska lub placu składowego z materiałami palnymi, przy czym jest dopuszczalne wykonywanie tych czynności na dachach o konstrukcji i pokryciu niepalnym w budowanych obiektach, a w pozostałych, jeżeli zostaną zastosowane odpowiednie, przeznaczone do tego celu podgrzewacze;
5)
rozpalanie ognia, wysypywanie gorącego popiołu i żużla lub wypalanie wierzchniej warstwy gleby i traw, w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów;
6)
składowanie poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu (...)
 

 
 
Jeśli już zdecydujemy się na organizację ogniska pamiętajmy, że nie może ono być uciążliwe dla naszych sąsiadów. W miarę możliwości musimy kontrolować palenisko w taki sposób, aby ani ogień, ani dym nie przeszkadzały sąsiedztwu w realizacji czynności dnia codziennego. Nasi sąsiedzi na podstawie art. 144 Kodeksu Cywilnego mają bowiem prawo bronić się - nawet w sądzie - przed immisjami, czyli swądem i dymem z ogniska.
 
 
KB
fot. 1: https://www.goldan-ogrody.pl
12.04.2021 r.

Opcje strony

do góry