"Służyć Państwu i wspólnocie lokalnej, chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo Ludzi, przestrzegać porządku prawnego, dyscypliny służbowej, dbać o etykę i dobre imię służby."

Telefon alarmowy 986

Aktualnie znajdujesz się na:

Świeć odblaskiem!

Rusza kampania społeczna realizowana przez Urząd Miejski w Łomiankach we współpracy ze Strażą Miejską.

Celem kampanii jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dorosłych, poruszających się pieszo po zmierzchu w obszarze zabudowanym i niezabudowanym.

  • Obowiązki pieszych

Przy słabej widoczności i bez elementów odblaskowych pieszy jest widoczny na drodze w światłach samochodu z odległości zaledwie 20 m. Jeśli jednak pieszy nosi element odbijający światła samochodu, to kierowca zobaczy go już z odległości 150–200 m. To może uratować pieszemu życie. Zgodnie z art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Niestety na terenach zabudowanych jest wiele miejsc bez chodników i słabo oświetlonych, po których poruszają się piesi. Problem ten szczególnie nasila się w okresie jesiennym oraz zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok.

  • Bądź widoczny

Akcja Urzędu Miejskiego ma zachęcić wszystkich do zakładania elementów odblaskowych i wyrobienia sobie nawyku ich noszenia. To właśnie odblaski poprawiają widoczność pieszych, rowerzystów i rolkarzy po zmierzchu. Niestety w statystykach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym nasz kraj wypada gorzej, niż wynosi średnia dla całej UE. Odwrotnie jest za to m.in. w krajach Skandynawii, gdzie bycie widocznym na drodze było zawsze obowiązkowe. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa elementy odblaskowe najlepiej mieć na sobie za każdym razem, kiedy wychodzimy na ulicę. Nieważne, czy jesteśmy w terenie zabudowanym, czy poza nim.

  • Rozdajemy odblaski

W ramach prowadzonych działań funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz pracownicy Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego rozdają odblaskowe opaski i zawieszki oraz przypominają przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych. Odblaski będzie można również odebrać w Biurze Obsługi Mieszkańca (ul. Warszawska 115, pon. 10–18, wt.–pt. 8–16), a nowi mieszkańcy dostaną je wraz z pakietem powitalnym.

 


09.11.2021 r.
grafika:mk

 
 
 
 
 
 

Opcje strony

  •  
  •  

Opcje strony

do góry