"Służyć Państwu i wspólnocie lokalnej, chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo Ludzi, przestrzegać porządku prawnego, dyscypliny służbowej, dbać o etykę i dobre imię służby."

Telefon alarmowy 986

Aktualnie znajdujesz się na:

To tylko kilkanaście sekund. Możesz uratować życie.

Omawiany problem powraca co roku wraz z pierwszymi mrozami. Gdy tylko temperatury za oknem zaczynają spadać, zwierzęta zrobią wszystko, by chociaż odrobinę podnieść temperaturę swojego ciała. Schronienia szukają na przykład w okolicy rozgrzanych silników samochodowych. Jednak takie rozwiązanie grozi im jednak większym niebezpieczeństwem niż samo wychłodzenie... Bezdomne, drobne zwierzęta (zwłaszcza koty)  w sezonie jesienno-zimowym szukają ciepła. Często instynktownie wybierają rozgrzane samochody. Silniki po wygaszeniu utrzymują ciepło jeszcze przez długi czas, stanowiąc idealny schowek dla zziębniętych stworzeń.

W przestrzeni publicznej pojawiają się różnorodne ostrzeżenia oraz apele, by w ten jesienno-zimowy czas, przed uruchomieniem samochodu, podnieść maskę i sprawdzić, czy nie ukrywa się pod nią żaden niespodziewany „gość”.  Zwierzęta równie chętnie wdrapują się na nadkola, które także mogą być przytulną kryjówką.

Jak uchronić się przed wizytą "niespodziewanego gościa"?  Przed inwestycją w drogie rozwiązania można spróbować domowych sposobów. Kuny odstrasza ostry, chemiczny zapach. Zamiast specjalistycznych płynów, można spróbować użycia produktów, które znajdują się w każdym domu. Mogą to być kulki naftaliny na mole, preparat do czyszczenia na bazie chloru (mało wygodny w aplikacji i potencjalnie niebezpieczny dla lakieru), jak również tradycyjna kostka zapachowa do toalety, którą należy umieścić w okolicy noszącej ślady bytowania zwierząt.

Prosimy, spoglądajcie pod maski waszych aut. Kilkanaście sekund może nie tylko zaoszczędzić wam nerwów i kosztownej naprawy. Codzienna procedura może ocalić życie nieświadomego zwierzęcia.

KB

fot.: koty.pl

16.11.2021

Opcje strony

do góry