"Służyć Państwu i wspólnocie lokalnej, chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo Ludzi, przestrzegać porządku prawnego, dyscypliny służbowej, dbać o etykę i dobre imię służby."

Telefon alarmowy 986

Aktualnie znajdujesz się na:

Strażnicy miejscy pomogli 92 latkowi wrócić do rodziny.

18.05 około godziny 18:30 dyżurny Straży Miejskiej odebrał zgłoszenie zaniepokojonego przechodnia. Z treści rozmowy wynikało, że po ulicy Armii Poznań porusza się starsza osoba i wygląda na zagubioną.
Patrol udał się na miejsce w celu pomocy starszej osobie. Zlokalizowany w trakcie penetracji terenu mężczyzna mówił niespójnie, a na zadawane pytania co chwilę zmieniał swoją odpowiedź. Niezwłocznie podjęto czynności, w celu ustalenia danych osobowych. Działania funkcjonariuszy w pierwszej kolejności skupiły się na przeanalizowaniu dostępnych baz osób zagubionych. W bazie nie widniały dane, które pozwalałyby przypisać mężczyznę do udostępnionych rysopisów.
Po wielu próbach udało się ustalić szczątkowe dane. Wskazywały, że mężczyzna może być mieszkańcem jednej z ulic w Łomiankach. Mundurowi udali się pod wskazany adres i szybko wyjaśniło się, czemu nikt nie szukał osoby. Nikt z domowników nie zorientował się, że mężczyzna sprawnie opuścił dom... Szczęśliwie, strażnicy przekazali 92 - latka rodzinie po upływie około godziny od podjęcia czynności. W czasie prowadzenia działań meżczyzna przebywał pod stałą opieką strażnika z uprawnieniami ratownika.
 
Otępienie (demencja) to wspólna nazwa na określenie chorób prowadzących do stopniowej degeneracji mózgu, co wpływa na pamięć, myślenie, zachowanie i emocje. Choroba Alzheimera i otępienie naczyniowe to najczęstsze rodzaje otępienia, odpowiedzialne za 90 % przypadków demencji. Jej objawy to między innymi utrata pamięci, trudności w znalezieniu odpowiednich słów lub w rozumieniu innych osób, kłopoty z wykonywaniem rutynowych wcześniej zadań, zmiany  osobowości i nastroju.
 
Dla otępienia nie ma granic społecznych, ekonomicznych czy geograficznych. I chociaż każdy doświadcza choroby na swój indywidualny sposób, to w końcu wszyscy nie będą potrafili o siebie zadbać samodzielnie i będą potrzebować pomocy w każdym aspekcie codziennego życia.
 
Nie bądźmy obojętni na osoby starsze, które znajdują się w niestandardowych dla nich okolicznościach. Ludzie z demencją mają problem z oceną własnych możliwości i otaczającej ich rzeczywistości. Jeden telefon może dosłownie uratować życie.
 
Aby pomóc wystarczy powiadomić dyżurnego Straży Miejskiej w godzinach 7:00 – 23:00. Numer alarmowy 986 lub 22 751 35 03.
 
KB
fot.: https://www.medme.pl/
19.05.2022

Opcje strony

do góry