"Służyć Państwu i wspólnocie lokalnej, chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo Ludzi, przestrzegać porządku prawnego, dyscypliny służbowej, dbać o etykę i dobre imię służby."

Telefon alarmowy 986

Aktualnie znajdujesz się na:

Dwa niezwykłe gady potrzebowały pomocy strażników.

W dniu 19.06 br. strażnicy próbowali ustalić właścicieli dwóch gadów "podróżujących" po Łomiankach - pierwszy z nich to Agama Brodata, drugi to żółw Czerwonolicy.
Obydwa gady zostały przekazane do Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego.
Dzięki udostępnieniu wiadomości o znalezionych zwierzętach, do Straży Miejskiej zgłosiła się właścicielka Agamy. Jak się okazało sprytny gad wykorzystał moment nieuwagi opiekuna i czmychnął. Na szczęście nie został porzucony. 

Apelujemy!

O ile znalezienie opieki dla czworonoga nie stanowi większych trudności, o tyle "egzotykiem" nie każdy chce się zająć. Pamiętajmy, że porzucenie go w żadnym wypadku nie jest właściwym rozwiązaniem!

Możemy skontaktować się z najbliższym miejscem opieki dla zwierząt i sprawdzić, czy oferuje on usługi w zakresie opieki nad egzotycznymi zwierzętami. Warto zrobić wywiad w najbliższym otoczeniu - może ktoś z naszych znajomych będzie w stanie zająć się wyjątkowym gadem?

Miejmy na uwadze, że wypuszczając egzotyczne zwierzę na wolność, narażamy je na powolną i okrutną śmierć. Tego rodzaju zwierzęta nie są przystosowane do życia w naszym surowym klimacie.
Jeśli jednak uda im się przetrwać, mogą stanowić poważne zagrożenie dla rodzimych gatunków.
Warto wspomnieć, że wypuszczane latami żółwie czerwonolice, doprowadziły do znacznego ograniczenia populacji polskich żółwi błotnych.
 
Pamiętajmy!
 
Zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 11 Ustawy o ochronie zwierząt, porzucenie zwierzęcia jest uznane w Polsce za znęcanie się nad nim i jest przestępstwem!
 
KB
fot.: sm
21.06.2022

Opcje strony

do góry