"Służyć Państwu i wspólnocie lokalnej, chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo Ludzi, przestrzegać porządku prawnego, dyscypliny służbowej, dbać o etykę i dobre imię służby."

Telefon alarmowy 986

Aktualnie znajdujesz się na:

Kłusownicze sieci na akwenie Jeziora Dziekanowskiego.

W dniach 24 i 25 listopada br. strażnicy miejscy zostali powiadomieni o zlokalizowaniu i stwierdzeniu narzędzi kłusowniczych na akwenie Jeziora Dziekanowskiego. Przy współpracy z osobami zgłaszającymi i jednostką OSP w Łomiankach  nielegalne pułapki zostały zlokalizowane i wyłowione, a wszystkie ryby, które złapały się w sieci wróciły do środowiska naturalnego. Sprawa została przekazana Policji.

Kłusownicy są doskonale zorientowani  gdzie w danym akwenie gromadzą się ryby w określonych porach roku. Wybierają z tych miejsc te, gdzie ich narzędzia nie są narażone na łatwe wykrycie - z dala od rejonów o całorocznej presji wędkarskiej, np. zorganizowanych pomostów wędkarskich. Na miejsca zastawiania sieci wybierają odcinki brzegów dostępne jedynie z wody, z łodzi, ze względu na ukształtowanie brzegów, mokradła itp.

Kłusownicze sieci czy inne nielegalne pułapki na ryby działają i są stawiane przez cały rok. Największa ich ilość "ląduje" w wodzie na wiosnę i na jesieni. Gdy nie ma lodu i jest mały ruch nad wodą. Duże stacjonarne sieci, są stawiane często na kilka dni. Są tak obciążane, że praktycznie są nie do zaobserwowania z brzegu czy z nad wody.

Szybka akcja służb zapobiega cierpieniu zwierząt, grabieży i niszczenia rybostanu.

W przypadku stwierdzenia narzędzi kłusowniczych należy powiadomić dyżurnego Straży Miejskiej w Łomiankach tel. 986 lub dyżurnego Policji tel. 997, 112.

KB
fot.: sm
29.11.2022

Opcje strony

do góry