"Służyć Państwu i wspólnocie lokalnej, chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo Ludzi, przestrzegać porządku prawnego, dyscypliny służbowej, dbać o etykę i dobre imię służby."

Telefon alarmowy 986

Aktualnie znajdujesz się na:

Światowy Dzień Kota.

W Polsce Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego. Dzień Kota to bardzo dobry moment, aby uwrażliwić ludzi na los tych zwierząt oraz zachęcić do niesienia im pomocy.

Warto wspomnieć, że koty zostały udomowione około 9500 lat temu i są obecnie, zaraz obok psów, najczęstszymi towarzyszami człowieka. Wśród zalet posiadania futrzaka można wymienić mruczenie, które odpręża i pomaga się zrelaksować. Przebywanie w jego towarzystwie zwiększa produkcję serotoniny – hormonu szczęścia, a zmniejsza poziom hormonów stresu. Lepiej jest także dojść do siebie po doświadczeniu przykrych wydarzeń życiowych.

Obok kotów udomowionych, które śpią na ciepłych kolanach są koty wolnożyjące. Należy zaznaczyć, że kot wolnożyjący nie jest kotem bezdomnym, lecz takim, który z założenia, nigdy nie miał właściciela i od zawsze żyje na wolności. Zgodnie z art. 21 ustawy o ochronie zwierząt koty wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu oraz są chronione prawem. Zatem mogą bytować w miejscu, w którym osiedliła się kocia populacji.

Jak obchodzić Dzień Kota?

Dzień Kota to świetny pretekst, aby poświęcić swojemu pupilowi szczególną uwagę. Dodatkowa porcja pieszczot czy kociego przysmaku na pewno ucieszy każdego kociaka. Wesprzyjmy również koty, które przebywają w schroniskach, chociażby szerząc ideę adopcji.

KS
fot.: Susan Mielke Pixabay
17.02.2023

Opcje strony

do góry