"Służyć Państwu i wspólnocie lokalnej, chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo Ludzi, przestrzegać porządku prawnego, dyscypliny służbowej, dbać o etykę i dobre imię służby."

Telefon alarmowy 986

Aktualnie znajdujesz się na:

Warto wiedzieć - Nietoperze, nasi sprzymierzeńcy!

W dniu 16.12.br. strażnicy z komina domu jednorodzinnego odłowili młodego nietoperza. Zwierzę zostało przekazane pod specjalistyczną opiekę. Co wiemy na temat tego niezwykłego ssaka, oraz jak się zachować, gdy pojawi się w naszym otoczeniu? Zapraszamy do lektury.

Nietoperze, nasi sprzymierzeńcy w walce z komarami!

Owiany złą sławą w Świecie kinematografii, kreowany na krwiopijcę i wiecznie żyjącego wampira -  nietoperz. W rzeczywistości  woli unikać kontaktu z człowiekiem. Ssaki te żyją w naszym otoczeniu i nie musimy tego zauważać. Zwierzęta te stają się aktywne po zmierzchu, to wtedy zaczynają polować na owady. Tylko w trakcie jednej godziny łowów, nietoperz jest w stanie zjeść aż 1000 komarów.  Cała kolonia 100 - tu nietoperzy biorąc pod uwagę fakt, iż mogą dożywać do 30 lat, może zjeść aż 1 350 000 000 000 komarów, czyli 3,5 tony tych owadów.

Pamiętajmy, że tam, gdzie występują nietoperze, środowisko jest czyste i zdrowe. Nietoperze, to nasi naturalni sprzymierzeńcy i owadobójcy. Nie należy się ich obawiać. Mitem jest jakoby, nietoperze wkręcały się we włosy czy spijały krew.

W naszym kraju żyje 26 gatunków nietoperzy, a aż 7 gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Przypominamy, że wszystkie objęte są ochroną gatunkową.

Co zrobić gdy dojdzie do bliskiego spotkania między nami a nietoperzem?

Przede wszystkim należy zachować spokój! Do tego typu spotkań dochodzi najczęściej w czasie migracji tych ssaków (w szczególności młode nietoperze dopiero szukające kryjówki) między okresem letnimi a zimowymi czy aktywnymi poszukiwaniami schronienia. Aglomeracja miejska, gęsta zabudowa nie ułatwia im misji, poszukiwania kryjówki.

‘’Nietoperz wpadł mi do pokoju przez otwarte okno”

1. Zachowaj spokój

2. Zamknij wszystkie drzwi, tak aby nietoperz nie dostał się do innych pomieszczeń.

3. Przyciemnij światło lub całkiem je zgaś.

4. Odsłoń żaluzje, firany oraz zasłony, otwórz szeroko okna w pomieszczeniu.

5. Usuń się pomieszczenia i czekaj cierpliwie aż zwierzę samo odleci.

W przypadku, gdy ssak nie jest  w stanie samodzielnie odlecieć z powodu uszkodzeń ciała lub wyczerpania należy mu pomóc.      W jaki sposób?

1. Najważniejsze to nie dotykać zwierzęcia gołymi rękami. Załóż grube rękawiczki.

Nietoperze są nosicielami są głównym nosicielem wirusa wścieklizny zwanego EBLV (European Bat Lyssavirus). Nie jest to ten sam typ, który wykrywany jest u psów. Wirus wścieklizny przenosi się przez ślinę zakażonego zwierzęcia do krwi ofiary poprzez ukąszenie / pogryzienie lub kontakt śliny z otwartą raną.

2. Nietoperza nakryj przygotowanym kartonikiem/pojemnikiem nie dotykając go rękoma. Wsuń kawałek kartonu bądź kartki pod pojemnik. Pojemnik powinien posiadać dziurki, tak aby zapewnić odpowiednią wentylację. Kartonik zabezpiecz taśmą klejącą tak aby zwierzę nie uciekło.

Dalsze postępowanie zależy od poru roku.

Okres ciepły

Jeśli nietoperz nie posiada żadnych obrażeń ani nie ma oznak  wycieńczenia, należy niezwłocznie tuż po zmroku, wypuścić zwierzę na wolność. Odpowiednim sposobem jest położenie pojemnika lub kartonika na boku tak aby nietoperz mógł swobodnie wyjść.

Nigdy nie należy pozostawiać otwartego pudełka, gdzie nietoperz siedzi na dnie, nie będzie on w stanie z niego wystartować, dlatego tak ważnym jest aby pudełko było położone bokiem. Nie należy wyciągać zwierzęcia ani podrzucać go wraz z kartonem w górę. Nietoperze nawet w porze letniej zapadają w chwilowe drzemki, z których nie wybudza się od razu. Ssaki te potrzebują czasu na rozgrzanie mięśni do lotu, stąd też nietoperz trzęsie się.

Jeśli zwierzę nie odlatuje mimo naszej pomocy  przez dłuższy czas, należy skontaktować się ze Strażą Miejską lub inną instytucją zajmującą się dzikimi zwierzętami.

Okres chłodny

W przypadku kiedy mamy do czynienia z chłodnymi miesiącami a spotkamy nietoperza w budynku bądź innym miejscu należy niezwłocznie należy takie zwierzę zabezpieczyć a następnie poinformować odpowiednie służby. Zimą wypuszczone na mróz zwierzę nie ma dużej szansy na znalezienie odpowiedniej kryjówki. Szanse przeżycia spadają do minimum.

Co zrobić gdy znajdziesz leżącego nietoperza na chodniku bądź jezdni ?

Nie dotykaj zwierzęcia gołymi rękami! Zabezpiecz nietoperza wkładając go do kartonika lub innego pojemnika z wentylacją. Uprzednio załóż rękawiczki, w szczególności jeśli zwierzę jest ranne i krwawi. Wezwij EkoPatrol lub zgłoś zajście najbliższemu chiropterologowi lub poinformuj PTOP Salamandra.

ng
fot.: sm, creativenature.nl / stock.adobe.com
20.12.2023

Opcje strony

do góry