"Służyć Państwu i wspólnocie lokalnej, chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo Ludzi, przestrzegać porządku prawnego, dyscypliny służbowej, dbać o etykę i dobre imię służby."

Telefon alarmowy 986

Aktualnie znajdujesz się na:

Nie strzelaj w Sylwestra!

Szampańskiej zabawy czas…

Noc Sylwestrowa - czas celebracji, głośnej zabawy. Tradycyjnie o północy niebo rozświetla tęcza kolorów i kształtów. Każdy w tym huku, zgiełku wybuchów i kolorów składa sobie życzenia Noworoczne, ciesząc się, że zostawiamy “stare” za sobą a witamy “nowe”.

Nowy Rok to nie tylko czas radości czy szczęścia, dla niektórych to najgorsza noc w roku. Noc wybuchów, hałasów, stresu i paniki. O kim mowa? Chodzi tu o zwierzęta domowe, gospodarskie oraz te dzikie.

Od kilku lat prowadzimy kampanię mającą na celu uświadomić społeczeństwu, jak szkodliwe jest używanie produktów pirotechnicznych. Co roku słyszymy, że kolejne miasto rezygnuje z hałaśliwych fajerwerków, wybierając ciche i bezpieczniejsze pokazy świetlne z udziałem laserów.

Co się dzieje?

Zwierzęta domowe odczuwają nerwowość i niepokój z powodu huku petard czy farejerwerków. Zwierzęta w strachu - amoku mogą zrobić sobie krzywdę. Pędzą, byleby uciec od huku nie zwracając przy tym uwagi na to, co znajduje się na ich drodze. Niektóre wpadają pod koła samochodu, inne uderzają w ściany, drzewa czy druty raniąc się przy tym boleśnie.

Psy i koty, zamieszkujące w domu mogą swoją nerwowość okazywać na wiele sposobów. Koty mogą drżeć dosłownie  z niepokoju czy strachu, nadmiernie lizać oraz załatwiać potrzeby poza kuwetą lub nader często korzystać z niej. Charakterystyczne jest również bieganie po mieszkaniu w poszukiwaniu bezpiecznego i cichego miejsca. Oczywiście nie jest to zasadą, gdyż są koty i psy, które przy swym właścicielu czując się bezpiecznie, nie zdradzają żadnych z powyżej wymienionych objawów, niestety jest to mniejszość. Psy i koty żyjące na zewnątrz nie mają tego komfortu jak zwierzęta zamieszkujące w domach. O wiele trudniej jest im poradzić sobie z całym hałasem i hukiem. Łatwo o ucieczkę takiego zwierzęcia w szczególności w przypadku kotów.

Będąc kochającym i odpowiedzialnym właścicielem zwierzęcia, chcemy zapewnić naszym pupilom jak najlepsze warunki. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które mogą pomóc zminimalizować stres u zwierząt.

  •  Przygotuj bezpieczne miejsce dla zwierzęcia, nie zamykaj go na siłę na dworze czy jakimś pomieszczeniu. Zostaw koc, legowisko tak, aby zwierzak miał gdzie się schować.
  • Jeśli wychodzisz na imprezę, zostaw zwierzakowi dużo zabawek.
  •  Zamknij i zasłoń okna tak, aby, zminimalizować efekty świetlne i dźwiękowe.
  •  W trakcie dnia, weź psa na długi spacer. Na spacerze trzymaj psa na krótkiej smyczy i nie puszczaj go luzem.
  •  Przypnij zwierzęciu do obroży zawieszkę z adresem i numerem telefonu, warto, aby zwierze było zaczipowane.
  •  Nie przytulaj i nie uspokajaj zwierzęcia na siłę, może skończyć się to podrapaniem, a nawet pogryzieniem.
  •  Jeśli zamierzasz użyć środków uspokajających, to skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Gdyby mimo wszystko zwierzę uciekło, prosimy skontaktować z się najbliższym Schroniskiem dla Zwierząt lub Strażą Miejską.

ng
fot.: sm
27.12.2023

Opcje strony

do góry