Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach - Akademia Bezpieczeństwa RCB
"W nagłych wypadkach liczy się każda minuta, aby pomóc osobie poszkodowanej. Czas ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy dochodzi do masywnego krwotoku, czy zatrzymania akcji serca. O tym co zrobić, jak udzielić pierwszej pomocy, jak założyć opaskę uciskową, jak przeprowadzić resuscytację dowiecie się z odcinka Akademii Bezpieczeństwa RCB. Eksperci wyjaśniają i uczą jak działać, gdy jesteśmy świadkami wypadku.
Masywne krwotoki są przyczyną 35% zgonów spowodowanych uszkodzeniem ciała. Jeżeli poszkodowanemu nie zostanie udzielona szybka pomoc, ze statystyk wynika, że wykrwawi się w ciągu około 3 minut, czyli przed przyjazdem służb ratowniczych. Dlatego tylko świadkowie zdarzenia mają szansę na uratowanie rannemu życia. Aby tak się stało powinni wiedzieć jak założyć opaskę uciskową w przypadku krwotoku, jak postępować, gdy doszło do uszkodzenia klatki piersiowej (np. jej przebicia) czy jak przeprowadzić skuteczną resuscytację.
Z powodu nagłego zatrzymania akcji serca w Polsce umiera około 40 tys. osób. W wyniku niedotlenienia, najszybciej umiera mózg – już po 8 min., a po 6 min następują w nim nieodwracalne zmiany.
Pamiętajmy, że udzielenie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem nie tylko moralnym, ale także prawnym: Kodeks karny - Art. 162. § 1: "Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3"."
Kliknij TUTAJ i obejrzyj materiał przygotowany przez ekspertów Akademii Bezpieczeństwa RCB.
Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa