"Służyć Państwu i wspólnocie lokalnej, chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo Ludzi, przestrzegać porządku prawnego, dyscypliny służbowej, dbać o etykę i dobre imię służby."

Telefon alarmowy 986

Aktualnie znajdujesz się na:

ABC rowerzysty

Rowerzyści mają tyle zwolenników, co przeciwników. Z przewagą tych drugich w okresie wiosenno-letnim, kiedy wzrasta ilość osób korzystających z rowerów. Bez wątpienia jazda zgodnie z przepisami mogłaby poprawić nastawienie innych uczestników ruchu do wielbicieli jednośladów. A początek wakacji to dobry moment na odświeżenie sobie wiedzy na temat aktualnie obowiązujących zasad w ruchu drogowym dotyczących rowerzystów.

Co to jest rower?

Rower, jaki jest, każdy widzi. Natomiast zgodnie z definicją Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym rower to „pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h”.

Warto wiedzieć, że każdy rower powinien na wyposażeniu posiadać „co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec, w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.”

Jedną z podstawowych zasad obowiązujących cyklistów o, których często zapominają, jest konieczność trzymania, co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach.

Po jakich drogach mogą poruszać się rowerzyści?

Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla pieszych i rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

Z powyższego możemy wywnioskować, że kierujący rowerem zobowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Istotną kwestią jest to, że w przypadku ścieżek połączonych z chodnikiem to na rowerzystę nałożono obowiązek jechania z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, ustępowania miejsca pieszym, zachowania szczególnej ostrożności, i jechania możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. W przypadku braku dróg czy pasów ruchu cyklista może jechać po jedni. Natomiast niedopuszczalne jest poruszanie się jednośladem drogami ekspresowymi i autostradami.

Kolejnym miejscem, po którym poruszają się tylko rowerzyści, są przejazdy dla rowerów, czyli powierzchnie na jezdni przeznaczone do przejeżdżania rowerem, oznaczone odpowiednimi znakami poziomymi i pionowymi. W każdym innym przypadku rowerzysta chcący przekroczyć jezdnię zobowiązany jest do tego, aby zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę jezdni.

Jazda rowerem po chodniku? Nie! Ale są wyjątki.

Ustawodawca przewidział korzystanie z chodnika przez rowerzystów w trzech wyjątkowych sytuacjach:

  •  „opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
  •  szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów
  •  warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).”

Warto wiedzieć!

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak ważne jest, aby dziecko w wieku do lat 10 jeździło na rowerze pod opieką osoby starszej. Dopiero posiadacza karty rowerowej, która obowiązuje od 10 do 18 roku życia, zaczynają obowiązywać przepisy takie jak pozostałych kierujących jednośladem.

Czy istnieje obowiązek noszenia kasku jadąc rowerem? W Polsce póki co nie ma wymogu zakładania kasku. Jednak mając świadomość, że jakość dróg pozostawia wiele do życzenia a rowerzysta jest jednym z nie chronionych uczestników ruchu drogowego powinien podjąć wszelkie możliwe działania, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Świetnie się wpisuje w to używanie kasku.

Istotną kwestią jest parkowanie nad którym pochylił się prawodawca wskazując, że rower można parkować jedynie w miejscach do tego wyznaczonych, a gdy takiego nie ma to ,,jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi".

KS
fot.: Adobe Stock
13.07.2023

Opcje strony

do góry