"Służyć Państwu i wspólnocie lokalnej, chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo Ludzi, przestrzegać porządku prawnego, dyscypliny służbowej, dbać o etykę i dobre imię służby."

Telefon alarmowy 986

Aktualnie znajdujesz się na:

Warto wiedzieć - obowiązek pomocy potrąconemu zwierzęciu

Na początku wszystko pięknie się układało, wyszliśmy o czasie z domu, wsiedliśmy do samochodu - on odpalił za pierwszym razem i ruszyliśmy w drogę. A potem nastąpił niespodziewany zwrot akcji i dzień zaczął się "kotłować jak pościel w nogach" - przed samochód wyskoczył pies, sarna lub większe zwierzę.

Gdy dojdzie do zderzenia auta ze zwierzęciem o dużych gabarytach np. łosiem, ale też dzikiem, które spowoduje uszczerbek na zdrowiu u osób podróżujących oraz uszkodzenia pojazdu, wtedy mówimy o wypadku drogowym - w tym przypadku należy bezzwłocznie wezwać policję i pogotowie. Z naszego doświadczenia zawodowego obserwujemy, że dużo częściej zdarzenie takie przebiega bez uszczerbku dla człowieka, a jedynym rannym jest potrącone zwierzę. 

Co robić, gdy potrąciliśmy zwierzę lub jesteśmy świadkiem zdarzenia?

Z art. 25 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt dowiadujemy się, że "prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w art. 33 ust. 3."

Służby, do których możemy zwrócić się o pomoc to Straż Miejska lub Gminna, Policja, lekarz weterynarii, inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce lub innej organizacji o podobnym statutowym celu działania, Straży Granicznej, pracownik Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych, strażnik Państwowej Straży Łowieckiej, strażnik łowiecki lub strażnik Państwowej Straży Rybackiej.

Tak wygląda to w teorii, w praktyce, kiedy jesteśmy pod wpływem silnych emocji rozsądnie będzie wybrać numer alarmowy 112 lub skontaktować się bezpośrednio z dyżurnym Straży Miejskiej pod numerem telefonu 986.

Warto wiedzieć, że do wypadków ze zwierzyną dochodzi najczęściej o świcie i zmierzchu. Środkiem minimalizującym ryzyko występowania niebezpiecznych zdarzeń na drodze niezmiennie jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz ograniczenie prędkości.

Pamiętaj!

Cytując art. 1.1. Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt "zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę." Nie zostawiaj go na pastwę losu.

ks
fot.: Dawid Cząstkiewicz
08.12.2023

 

Opcje strony

do góry